Uçan Şok Cihazı Ambulans Drone

Kalple ilgili acil durumlarda, ambulansın hastaya ulaşmada kaybettiği her dakika hayatta kalma şansını önemli ölçüde düşürüyor. Hollanda merkezli mühendislik öğrencisinin fikri olan ambulans drone, hastaya ulaşma süresini kayda değer ölçüde azaltacağı idda ediliyor.

Belçikalı mühendislik mezunu Alec Momont “Ambulans Drone.” fikrini hayata geçirdi.

Ambulans Drone tıbbi yardım ve müdahale süresi azaltma metodolojileri ile donatılmış. Bu güne kadar dronelar çeşitli alanlarda (paket taşıma, fotoğraf ve film çekme gibi) kullanılmış olsada, ilk kez sağlık sektöründe kullanılıyor.

Bu icadın ihtiyacı hakkında konuşan 23 yaşındaki Alec yaklaşık 800.000 kişi her yıl Avrupa Birliği’nde bir kalp durması yaşıyor ve sadece yüzde 8’i hayatta kalabiliyor dedi. ambulans drone sayesinde %8 lik oran %80’e çıkacak ve hayatta kalma şansını artacak. Bir dakika içinde 12 kilometrelik bir bölge içerisinde bir hastaya bir defibrilatör ulaştırılabiliyor bu dronela.

Ambulans Drone arayan numaranın GPS kordinatlarını otomatik takip edecek şekilde tasarlanmış. Drone kameralar, hoparlörler ve mikrofon ile donatılmıştır. Arayan kişi bir operatörle konuşur ve operatör drone hastaya gelene kadar yapması gerekenleri arayan kişiye anlatır. Videoda ayrıntılı şekilde bunu izleyeceksiniz.

Acil müdahale araçları için ayrılmış renklerde boyanmış, bu Ambulans Uçaklarının 4 kilogram yük taşıyabiliyor.

Görünüşe göre, uçan defibrilatör sadece bir başlangıç. Drone yangın veya diyabet hastası birine insülin bulamadığı anda insülin getirip enjekte edebilecek, Nefes darlığı çeken bir kişiye bir oksijen maskesi taşımak gibi bir çok sağlık sorununu çözmek mümkün. Bu sayede “uçan tıbbi araç” olmak istiyor.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir