Wired 2016’nın Yenilikçi Ürünlerini Seçti

Wired 2016’nın en çok kullanılmak istenen ürünlerini seçti. Aslında icatlarınıda diyebiliriz çünkü içlerinde ilginç icatlar da var. Yenilikçi (inovatif) olmak; mevcut bir ürünü iyileştirmek veya aynı ürünü yeniden yorumlamak denebilir. Örnek vermek gerekirse Steve Jobs iPhone’u tanıttığında cep telefonunu yeniden yorumlamıştı ve ardından cep telefonun tanımı değişti. Ama yenilikçi olmak bir denge istiyor ne fazla ne az. İhtiyaçları iyi belirlemek ve bunlar doğrultusunda kaliteli adımlar atmak gerekli. Yeteri kadar olmadığında ortaya kullanışsız facialar çıkmakta. Wired seçtiği ürünleri tam dengede olarak nitelendiriyor. Ne çok temkinli ne de çok çılgınca; bu tasarımlar ileri düşünce olayını tam olarak dengede tutan icatlar.

Nike HyperAdapt 1.0

Nike’ın kendi kendini bağlayabilen spor ayakkabısı HyperAdapt 1.0‘ın Geleceğe Dönüş filmindeki yenilikçiliği takip edebildi ve yeni bir yorum getirdi. Dengeleyici yaklaşım burada da göze çarpıyor ve listeye giriyor.

Xiaomi Mi Mix

2016’nın yenilikçi telefonu Xiaomi den geldi. iPhone ve Samsung bu kadar yaratıcı olamadı. Mi Mix Ön ekranın neredeyse tamamını kullandı ve selfi kamerasını diğer telefonların aksine alt kısma yerleştirdi bu yenilkçiliğin sonucu olarakda parmak izi okuyucusunu arka yüzde kullandı. Ses sisteminde de sesin titreşimiyle çalışan piezoelektrik teknolojisini kullandı.

Autodesk Elbo sandalye

Autodesk’in Elbo Sandalyesi nadir bir ortaklığın sonucudur. Şirketin jeneratif tasarım labaratuvarındaki tasarımcılar, yapay zeka algoritmaların organik ahşap oturağı hazırlama gücünden yararlandı. Bu şekilde geleceğin mobilya tasarımlarına ışık tutmakta.

Apple iPhone 7

Apple yeni iPhone modeli iPhone 7 ile kullaklık girişini telefonundan kaldırdı bu sayede iPhone 7 ilk kulaklık girişi olmayan akıllı telefon oldu. Teknolojik gelişmelerin tasıma etkilerini Apple da çok iyi görmekteyiz. Bu özellikleriyle Apple gene öncü oldu diğer markalara göre.

Impossible Project I-1

Berlin merkezli Impossible Project firmasının geliştirdiği I-1 adlı kamera dış görünüş ve işlev olarak eski Polaroid kameralara benziyor ama ufak birkaç farkla; yuvarlak LED flaşı ve Bluetooth ile telefona bağlanabilmesiyle bu tarz kameralar için yeni bir bakış açısı getiriyor.

FADE Task masa lambası

Yalın tasarımlı bir masa lambası görünümünde olan Task Lamp, mıknatıslı eklemleri ile dilediğiniz şekli alıp o şekilde kalabiliyor. Lambanın ayarlanabilen LED ışığı sayesinde ışığın seviyesini ve sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Withings Thermo

Normalde termometreleri anlamak biraz zahmetlidir. Ancak Withings’in yeni ürününü şakağınıza dayayıp biraz tutarak kullanabiliyorsunuz. 2 bin farklı okuma alarak tam olarak vücut sıcaklığınızı belirleyen cihazın ağız kısmı, sensörlerin vücudunuza ideal uzaklıkta durması için tasarlanmış.

Playstation VR gözlüğü

Playstation’ın geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğünü rakiplerinden ayıran özelliği tasarımı. Göz çevresini sadece sanal gerçeklik için ayıran Playstation, gözlüğün ağırlığını diğer gözlükler gibi burun ve gözlere vermektense, alın kısmına yönlendirdi. Böylece piyasadaki en rahat sanal gerçeklik gözlüğü üretildi.

Pax 3 elektronik sigara

Dış görünüş açısından önceki elektronik sigara modellerinden çok farklı olmayan Pax 3, yeni özellikleri ile fark yaratıyor. 10-15 saniye içinde ısınarak kullanıma hazır hale gelen cihaz, hazır olduğunu bildirmek için bir titreşim gönderiyor. Hem konsantre nikotin hem de kuru ot ile kullanılabilen Pax 3 akıllı telefona bağlanarak kontrol edilebiliyor.

Dyson Cu-Beam Duo

Sıradan aydınlatma sistemlerinde yenilikçi bir yaklaşım getiren Cu-Beam Duo, hangi bölgenin ne kadar aydınlatılacağını ayarlama imkanı veriyor. Böylece ofis gibi geniş ortamlarda herkesin aynı aydınlatmayı kullanması gerekmiyor.

Microsoft Surface Studio

Microsoft’un yeni bilgisayarı 3 bin Dolar’lık fiyatı ile her kullanıcıya uygun şekilde tasarlanmamış. Yatırılıp bir masaüstü dokunmatik ekran haline gelebilen Surface Studio profesyonel tasarımcıların ihtiyaçları göz önünden bulundurularak, daha önce hiç sağlanmayan etkileşim rahatlığını sağlıyor.

Oculus Touch

Oculus’un yeni kontrol cihazları, kullanıcının parmaklarının konumunu sensörler aracılığıyla takip edip, hareketleri bilgisayara birebir olarak aktarabiliyor. Sanal gerçeklik alanında etkileşim için şimdiye dek üretilmiş en gelişmiş yöntem bu.

Kaynak: Wired, Dünya Halleri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir